Kai kuriose pasaulio dalyse skėčiai yra tikrų tikriausia būtinybė – Lietuva nėra išimtis. Nepaisant to ar skėtį naudojame bandydami apsisaugoti nuo lietaus ar pasislėpti nuo kaitrios saulės – visuomet įdomu sužinoti įdomių ir iki tol negirdėtų faktų.
1. Jei nebūtų saulės, nebūtų ir angliško žodžio „umbrella“.
Nors bene kiekvienas žmogus šiomis dienomis skėčius tiesiogiai sieja su lietumi, skėčio pavadinimo atsiradimo istorija yra susijusi su šešėliu ir saule. Angliškas žodis „
umbrella“ kilo iš lotyniško žodžio „
umbra“, kuris reiškia „šešėlį“. Tačiau neilgai trukus po to, kai šis žodis pradėtas naudoti anglų kalboje (ir pačioje Anglijoje, kur dažniausiai dienos nėra saulėtos), žodis „
umbrella“ pradėtas sieti su tuo, kas apsaugo nuo lietaus, o ne padeda pasislėti nuo saulės.
2. Skėčiai atsirado Kinijoje.
Istorikai teigia, kad kinai buvo pirmieji, kurie sukūrė skėtį, savo forma panašų dabartiniams. Tuomet diduomenė norėjo naudoti tai, kas keliaujant karietomis galėtų suteikti šešėlį nuo kaitrios saulės. Dėka Šilko kelio skėčiai pirmiausia buvo eksportuoti į Japoniją ir Korėją, vėliau – į Europą ir Aziją. Skėčiai labai išpopuliarėja Romos imperijoje, tuomet Viduramžiais buvo pamiršti, o savo populiarumą pradėjo atgauti Renesanso laikotarpiu.
3. Kurį laiką skėčiai buvo naudojami tik moterų.
Kurį laiką skėčiai buvo lyg aukštakulniai, kurie šiomis dienomis yra neatsiejami nuo moterų. Tuomet tik moterys naudodavo šiuos aksesuarus ir jie buvo pripažįstami kaip tikrų tikriausias moteriškumo simbolis. Daugelyje senovės kultūrų vyrai, kurie naudodavo skėčius, buvo laikomi išlepusiais ir labai moteriškais. Taip pat skėčiai buvo siejami su aukštąja mada ir aukštuomene. Tik nuo XVIII a. vidurio toks požiūris pasikeitė ir skėčius pradėjo naudoti ne tik moterys, bet ir vyrai.
4. XIX a. – tai skėčių inovacijų laikotarpis.
Jei pažvelgtumėte į senovėje tapytus paveikslus, kuriuose yra pavaizduoti skėčiai, akimirksniu pastebėtumėte, kad jie visi atrodo lygiai taip pat kaip šiomis dienomis. Tačiau XIX a. būta ir tam tikrų inovacijų bei patobulinimų – ypač kalbant apie skėčio kotą. Minėtu laikmečiu pradėti gaminti skėčiai, kurie gali automatiškai išsiskleisti ir susiskleisti.
Daugiau skaitykite:
„Įdomūs faktai apie skėčius – II dalis“